همه چیز درباره کتوژنیک

کتوژنیک چیست؟

 


رژیم کتوژنیک


این نوع رژیم نا متعارف که امروزه خیلی از افراد برای کاهش وزن های سریع از آن استفاده می کنند، رژیمی با حداقل مقدار کربوهیدرات( غلات و نان) و مقدار بالایی از چربی ها است.


این نوع رژیم غذایی در جهت بهبود بعضی بیماری ها از قبیل دیابت، بعضی سرطان ها، صرع و آلزایمر البته در شرایط بیمارستانی و نظارت کامل متخصصین برای بعضی افراد تجویز می شود.


از این جهت که دریافت کربوهیدرات بسیار کم می شود و دریافت چربی افزایش میابد، نوع سوخت مغز تغییر می کند و برای بهبود بیماری های مربوط به مغز و اعصاب مفید است و این تغییر سوخت منجر به کاهش وزن نیز خواهد شد.


متاسفانه این کاهش وزن سریع در این رژیم باعث شده که خیلی از افراد خودسرانه سراغ این نوع رژیم بروند و بدون در نظر گرفتن عوارض ناشی از این نوع رژیم وزنشان را کاهش دهند و بعد از مدتی درگیر عوارض رژیم شوند.


از جمله ممنوعات این نوع رژیم، مصرف هر گونه منبع کربوهیدراتی از قبیل نشاسته، قند و شکر، میوه ها، حبوبات، سبزیجات نشاسته ای، برنج و نان هستند. با نگاهی به این لیست متوجه می شوید که شما با رعایت این رژیم بسیاری از منابع ویتامینی و معدنی را برای مدت طولانی از دست خواهید داد و ممکن است به بیماری های ناشی از کمبود این ویتامین ها دچار شوید.


از طرفی به علت دریافت بیش از حد چربی ها احتمال افزایش چربی خون و کبد چرب برای شما بسیار زیاد خواهد شد.


 


دریافت رژیم آنلاین از گروه تغذیه لتوسا


 

© 1400 تمام حقوق محفوظ است.


logo-samandehi