نکات تغذیه ای کودکان

سلامتی کودکتان را در بزرگسالی با تغذیه مناسب تضمین کنید.


نکات تغذیه ای کودکان


یکی از ارکان مهم رشد مناسب کودک تغذیه مناسب اوست. در صورتی که کودک شما تغذیه مناسبی داشته باشد می تواند رشد بهتر و در عین حال از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری شود.


توجه به چند نکته زیر برای کودکان بالای 2 سال بسیار مهم است:


دقت کنید که کودکتان میوه و سبزیجات متنوع را دریافت کند. می توانید از راههایی مانند درست کردن شکل های مختلف با میوه ها و سبزیجات،  کودک را جذب این گروه مواد غذایی کنید.


حتما از غلات کامل در وعده های غذایی کودک استفاده کنید. منظور ما همان کربوهیدرات های سبوس دار و یا غنی شده است. به عنوان مثال از نان های سبوس دار و ماکارونی های غنی شده در غذای کودک استفاده کنید.


محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی به کودک بدهید. از 2 سالگی به بعد باید کودکتان را به شیر و لبنیات کم چرب عادت دهید تا مانع از بروز اضافه وزن و افزایش چربی خون او در بزرگسالی شوید.


کودک شما باید از انواع منابع پروتئینی بهره ببرد. سعی کنید در برنامه هفتگی کودک حتما گوشت قرمز، گوشت سفید، حبوبات، تخم مرغ و ماکیان قرار گیرد.


روغن های سالم به کودک بدهید. از جمله روغن های سالم مناسب کودکان می توان به روغن های طبیعی موجود در ماهی ها و آجیل ها نام برد که با مصرف حداقل 1 تا 2 بار در هفته از این گروه غذایی این نیاز را برطرف کرد. حتما دقت کنید که از روغن های سالم برای پخت و پز غذای کودک استفاده کنید مانند روغن زیتون یا کنجد. به هیچ عنوان از روغن های جامد استفاده نکنید.