نکاتی برای خانم های باردار

از زمانی که یک خانم متوجه بارداری خود می شود با سوالات زیادی مواجه می شود در مورد اینکه چه چیزهایی رو میتونم بخورم؟ چه کارهایی رو نمی تونم انجام بدم؟ آیا میتونم ورزش کنم؟ و....


نکاتی برای خانم های باردار


 


از زمانی که یک خانم متوجه بارداری خود می شود با سوالات زیادی مواجه می شود در مورد اینکه چه چیزهایی رو میتونم بخورم؟ چه کارهایی رو نمی تونم انجام بدم؟ آیا میتونم ورزش کنم؟ و....


در این پست می خواهیم به چند نکته که در این دوران باید بهش توجه بشه بپردازیم.


نکات تغذیه ای مهم دوران بارداری


داشتن تغذیه سالم و پیروی از یک رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری با رشد مناسب مغزی جنین و وزن سالم نوزاد مرتبط است.


توجه به موارد زیر در دوران بارداری خیلی مهم است:


پروتئین کافی دریافت کند


ویتامین C


کلسیم کافی


میوه و سبزیجات


ازغلات کامل استفاده کنید


غذاهای سرشار از آهن


مصرف چربی ها به اندازه کافی


فولیک اسید


روند افزایش وزن در این دوران مهم است


در دوران بارداری افزایش وزن یک امر کاملا طبیعی و ضروری است. افزایش وزن اولیه در ماه های اول مربوط به وزن جفت، بافت ها و مایع اطراف آن است و به مرور زمان با رشد جنین وزن مادر نیز افزایش پیدا می کند.


روند افزایش وزن مادر باید براساس وضعیت مادر و وزن او قبل از شروع بارداری باشد. برای اطلاع از میزان وزن گیری مناسب به 4 پست قبل مراجعه کنید.


استفاده از مواد غذایی متنوع در روز می تواند اشتهای مادر را برای خوردن غذاهای مفید زیاد کند و احتمال ویار یا حالت های تهوع را کمتر کند.


چه مواردی را نباید در این دوران مصرف کرد؟


یکی از موارد مهم برای مادر باردار ایمنی غذایی است پس حتما سعی کنید خصوصا در این دوران از لبنیات، آبمیوه ها و پنیرهای پاستوریزه استفاده کنید تا احتمال آلودگی های انگلی و باکتریایی کاهش یابد.


از مصرف گوشت های پروسس شده مانند سوسیس و کالباس و همچنین گوشت هایی که پخت کامل ندارند و یا دودی شده اند (مانند کباب ها) خودداری کنید.


در صورتی که خودتان و یا افراد درجه اول خانواده تان به غذای خاصی آلرژی داشت حتما از پزشکتان یا متخصص تغذیه تان در این مورد مشورت بگیرید.


در صورت صلاح دید از ویتامین های دوران بارداری استفاده کنید


با توجه به اینکه نیازهای تغذیه ای این دوران با دیگر دوران ها متفاوت است به همین جهت مصرف بعضی مواد مغذی بیشتر از معمول و مصرف بعضی مواد مغذی حذف خواهد شد.


یکی از مهمترین ویتامین های این دوران فولیک اسید است که عموما از 3 ماه قبل از شروع بارداری مصرف آن توصیه می شود.


کولین نیز از دیگر مواد مغذی مهم برای این دوران است.


حتما در مورد مصرف مکمل ها با پزشکتان مشورت کنید.


ورزش چارچوب خاصی دارد


داشتن یا نداشتن فعالیت بدنی به سبک زندگی مادر قبل از دوران بارداری و میزان فعالیت او و همچنین وضعیت مادر در این دوران  بستگی دارد پس حتما باید در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.


اما برای عموم مادران باردار توصیه می شود فعالیت های بدنی متوسط و سنگین را انجام ندهند زیرا اسیدلاکتیک ترشح شده از عضلات می تواند به رشد جنین آسیب وارد کند.


توصیه ما این است که حتما مادر با توجه به شرایط بارداری یک فعالیت سبک مانند راه رفتن را در طول روز داشته باشد و بی تحرک نباشد.


یک فعالیت سبک برای مادر باردار نقش مهمی در افزایش سطح انرژی، خواب بهتر، تقویت عضلات، کاهش درد ها، بهبود گردش خون و کاهش استرس خواهد داشت.


با آرزوی فرزندانی شاد و سالم برای تمام زنان سرزمینم