شنبه : 21/فروردین/1400

آشنایی با رژیم های نامتعارف

کد خبر : 1399070405 / مورخ : 1399/07/04-17:56 / بازدید: 130

خام گیاهخواری زیرمجموعه ای از رژیم های گیاهخواری است که به علت سبک و محدودیت های زیادی که دارد مورد توصیه متخصصین تغذیه نیست.

خام گیاهخواری


خام گیاهخواری زیرمجموعه  ای از رژیم های گیاهخواری است که به علت سبک و محدودیت های زیادی که دارد مورد توصیه متخصصین تغذیه نیست.


باهم به ویژگی ها و معایب این نوع رژیم می پردازیم.


در رژیم خام گیاهخواری هیچ گونه غذایی با منشا حیوانی مصرف نمی شود و حتی مواد غذایی که حداکثر تا 48 درجه سانتیگراد حرارت دیده باشند مصرف می شوند.


این سبک رژیم غذایی از اواسط دهه نود میلادی معرفی شد و هدف از این نوع رژیم پیشگیری از بعضی بیماری ها بوده است. در این نوع رژیم به جای پخت و پز از روش های آبگیری، خیساندن، خشک کردن و یا میکس کردن استفاده می شود.


مزایا و معایب این نوع رژیم چیست؟


از طرفی به علت مصرف بالای سبزیجات تازه منبع مناسبی از نظر فیبر، ویتامین ها و املاح معدنی محسوب می شود.


اما حرارت ندادن و حرارت کم محصولات گیاهی هم احتمال آلودگی میکروبی را بیشتر می کند و هم ممکن است فرد دچار سو هاضمه شود زیرا مصرف فیبر ها به مقدار زیاد بدون حرارت دهی کامل گوارش را به مخاطره می اندازد.


عدم مصرف محصولات حیوانی برای مدت طولانی بدن را در معرض کمبود پروتئین و بیماری های ناشی از آن قرار می دهد.


افرادی که این نوع رژیم غذایی را برای مدت طولانی انتخاب کرده اند به مرور زمان دچار کمبود کلسیم، آهن، ویتامین ب12 و ویتامین دی خواهند شد.


البته رژیم های گیاهخواری دسته های گوناگونی دارد که همه آنها نامتعارف محسوب نمی شود و حتی برای سلامتی نیز مفید هستند مانند رژیم گیاهخواری به همراه مصرف لبنیات و تخم مرغ که  از جمله رژیم های مناسب گیاهخواری محسوب می شود.