شنبه : 21/فروردین/1400

تست رادار آرایه‌فازی «عصر» در خلیج عدن/ نمایش چشمان ۲۰۰ کیلومتری جماران+عکس -

کد خبر : 1399030801 / مورخ : 1399/03/08-20:32 / بازدید: 107

رادار آرایه فازی «عصر» می‌تواند اهداف با سطح مقطع راداری ۴ متر را در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری، دریافت، کشف و شناسایی کند. -

به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، رزمايش بزرگ «محمدرسول الله» ارتش که با رژه يگان‌هاي سطحي و زير سطحي نيروي دريايي ارتش به کار خود پايان داد، داراي برخي نکات قابل توجه بود که يک نمونه آن نمايش تجهيز ناوشکن جماران به رادار جديد آرايه فازي «عصر» است.رادار آرايه فازي عصر برروي ناوشکن جماران


اگرچه خبر تجهيز ناوشکن جماران به اين رادار پيش از اين منتشر شده بود، اما اين دستاورد مهم در رزمايش بزرگ ارتش، در مقابل ديد رسانه‌ها قرار گرفت.


رادار آرايه فازي «عصر» سال گذشته با حضور امير سيد عبدالرحيم موسوي جانشين فرمانده کل ارتش، رونمايي شد.


اين رادار مي‌تواند اهداف با سطح مقطع راداري 4 متر را در فاصله حدود 200 کيلومتري، دريافت، کشف و شناسايي کند.رادار آرايه‌فازي عصر


رادار «عصر» براي مقابله با اهداف هوايي ازجمله موشک‌هاي کروز به کار گرفته مي‌شود و مي‌توان آن را در ماموريت هاي مختلف نداجا در شرايط مختلف استفاده کرد.


به گفته فرماندهان نيروي دريايي ارتش، اين رادار بر روي ناوشکن‌ها دماوند و سهند نيز نصب شده است.


امير علي غلامزاده رئيس سازمان جهاد و خودکفايي نيروي دريايي ارتش نيز چندي پيش در گفتگو با فارس اعلام کرده بود: «عصر» از جمله رادارهاي پيشرفته دنياست و قابليت و کارآيي آن حدود يک سال و نيم تست شده و به نتايج مطلوب رسيده است و الآن روي ناوشکن جماران نصب شده تا تست‌هاي دريانوردي آن هم انجام شود. اگر اين پارامترها در محيط عملياتي نيز موفقيت‌آميز باشد توليد انبوه آن را در ساير واحدها انجام مي‌دهيم.


اين تست‌هاي دريايي تا پايان سال به اتمام مي‌رسد.


اينها در حاليست که ناوشکن جماران -پس از تجهيز به اين رادار- به همراه ناو لجستيک رزمي بوشهر در قالب سي و دومين ناوگروه اعزامي نداجا، از حدود 60 روز قبل به منطقه خليج عدن اعزام شده است.


اين ناوگروه در روزهاي اخير به منظور شرکت در رژه دريايي رزمايش محمدرسول‌الله(ص) به آبهاي سرزميني برگشت و پس از انجام رژه، مجدا به منطقه عدن اعزام شد.ناوشکن جماران در رژه دريايي رزمايش محمدرسول‌الله(ص)


حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور در روز پاياني رزمايش، از روي ناوشکن جماران به نظاره رژه بزرگ دريايي پرداخت.


انتهاي پيام/


- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931013000918#sthash.sWEHIzAc.dpuf